Website Preloader

Pewnie większość z Państwa już zapoznała się z tematem, iż od 1 stycznia 2022 roku działa w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Korzystanie z niego na razie jest dobrowolne.  Obecnie niewielu przedsiębiorców się na to zdecydowało. Mogło stać się tak m.in dlatego, że eksperci w zakresie informatyzacji tych faktur oceniali, iż rozwiązanie to generuje sporo błędów i problemów… Jednak zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów w 2024 r. rozwiązanie ma wejść w życie obowiązkowo dla wszystkich przedsiębiorców!

Czyli zgodnie z powyższym od 01.01.2024r. wystawianie wszelkich faktur w obrocie krajowym będzie musiało odbywać się tylko za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur. Jedynie rolnicy ryczałtowi będą zwolnieni z tego obowiązku.

Wobec tego, jeśli ktoś posiada już program do fakturowania, powinien zapoznać się z informacjami od swoich dostawców oprogramowania na temat tego, jak rozwiązanie będzie działało technicznie w przyszłości. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie pewnych zmian w zakresie dostępów do systemu.

Faktury zakupowe także w KSeF

Bardzo ważne jest także to, że za pomocą KSeF będziemy otrzymywać faktury zakupowe. Konieczne będzie zatem  przygotowanie się do różnych rozwiązań programowych w jaki sposób takie dokumenty z niego pobierać.

Ministerstwo Finansów uruchomiło już aplikację testową, w której można zobaczyć, jak wystawiać faktury i jak je otrzymywać. Oczywiście, przedsiębiorcy nie muszą korzystać z rozwiązania aplikacji MF. Podatnik może korzystać z z rozwiązań proponowanych przez swojego dostawcę systemów finansowych, które będą  dostosowane do stosowania przepisów o KSeF.  Konieczne będzie także nadanie uprawnień dla osób, które będą mogły wystawiać faktury i przesyłać do KSeF. Takie nadanie uprawnień można również przetestować w aplikacji. Jeśli, ktoś z Państwa bardziej chciałby zgłębić temat o KSeF zapraszamy na stronę: https://www.podatki.gov.pl/ksef/bezplatne-narzedzia-ksef/

Website Preloader