Website Preloader

Dzisiaj przedstawiamy postaramy się przybliżyć temat: Jakie zmiany weszły w życie wraz z Polskim Ładem od 01.07.2022 dla osób rozliczających się podatkiem liniowym:

  • Możliwość wyboru opodatkowania roku 2022 na zasadach skali podatkowej
  • Limitowana możliwość odliczenia składki zdrowotnej od dochodu

Możliwość wyboru opodatkowania roku 2022 na zasadach skali podatkowej

Przedsiębiorca, który w roku 2022 korzysta z opodatkowania podatkiem liniowym będzie miał możliwość wybrania opodatkowania działalności gospodarczej według skali podatkowej.

Przedsiębiorca, który w roku 2022 korzysta z opodatkowania podatkiem liniowym płaci podatek w wysokości stałej tj.  19 proc. osiąganego dochodu. Dodatkowo od 1 stycznia 2022 roku składka zdrowotna w jego przypadku wynosi 4.9 proc. dochodu, jaki osiąga z działalności gospodarczej.

Z uwagi na zmiany w skali podatkowej w trakcie roku (zmiana z 17 na 12 proc., likwidacja ulgi dla klasy średniej) ustawodawca postanowił, że przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy, będą mieli możliwość wybrania opodatkowania działalności na zasadach skali podatkowej. Wybór ten dokonają po zakończonym roku 2022.

Przedsiębiorca, będzie zobowiązany w terminie do końca kwietnia 2023 roku (z uwagi na fakt, iż wypada to w niedzielę, to termin upływa 2 maja 2023 roku-pierwszy dzień roboczy) wybrać, czy chce opodatkować swoją działalność na zasadach podatku liniowego, czy według skali podatkowej (dochód opodatkowany 12/32 proc.). Przedsiębiorca nie będzie miał jednak możliwości wybrania opodatkowania podatkiem liniowym, jeśli wybrał skalę. Wybór opodatkowania działa tylko w jedną stronę.

Na co zwrócić uwagę?

Przeliczenie zeznania rocznego będzie dotyczyło tylko roku 2022.

Jeśli przedsiębiorca będzie chciał także w roku 2023 wybrać opodatkowania na zasadach skali podatkowej, to musi dokonać zmiany formy opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym posiada pierwszy przychód.

 

Odliczenie składek zdrowotnych

Przedsiębiorcy  mogą odliczyć składki zdrowotne w wysokości 8 700 zł rocznie od dochodu. Odliczenie dotyczy zarówno składek zdrowotnych przedsiębiorcy, jak i osoby współpracującej. Limit 8 700 zł odliczenia od dochodu lub ujęcia w kosztach uzyskania przychodu jest jeden. Kwota ta będzie rokrocznie aktualizowana. Skorzystanie z pełnego odliczenia może przynieść oszczędności w wysokości 1653 zł rocznie.

Dodatkowo ustawodawca zdecydował się na umożliwienie odliczenia zapłaconych składek w okresie od stycznia do czerwca w rozliczeniach za okres od lipca do grudnia 2022 roku.

 

Podstawa prawna:

Website Preloader